Site Overlay
luneta

Elektronika – lunety

Myśliwi podczas polowań korzystają z wielu urządzeń optycznych. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych należą lornetki.

Lunety termowizyjne, a noktowizyjne

Precyzyjne celowanie do wytropionej zwierzyny umożliwiają z kolei lunety montowane na broni palnej. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się celowniki termowizyjne oraz noktowizyjne. Luneta termowizyjna to zaawansowany technicznie sprzęt, który rejestruje pasma energii cieplnej i przetwarza je na obraz widzialny dla człowieka. Chociaż celowniki te są droższe od urządzeń noktowizyjnych, zapewniają znacznie lepszą jakość uzyskiwanego obrazu. Co istotne, pojawienie się dodatkowych źródeł światła w postaci latarki, czy też reflektorów samochodowych nie powoduje oślepienia użytkownika, jak to ma miejsce, w przypadku urządzeń noktowizyjnych. Wadą tego rodzaju sprzętu jest duże zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie krótki czas działania.

pudełko

Właściwości lunet termowizyjnych

Duże zużycie energii sprawia, że decydując się na zakup lunety termowizyjnej, trzeba zwrócić szczególną uwagę na czas pracy akumulatora. Dobrym rozwiązaniem jest wybór modelu wyposażonego w dodatkowy akumulator, który można wykorzystać w razie potrzeby. Szukając celowników wysokiej jakości, należy wziąć pod uwagę taką cechę jak przybliżenie. To od niej będzie zależało, jakie maksymalne powiększenie obrazu zapewnia luneta termowizyjna. Na jakość sprzętu w istotnym stopniu wpływa również rozdzielczość oraz szybkość odświeżania obrazu. Im większa rozdzielczość lunety, tym bardziej wyraźny i szczegółowy obraz. Od częstotliwości odświeżania uzależniona będzie płynność przekazywania obrazu. Ze względu na stosunkowo wysoką cenę tego rodzaju urządzeń, zaleca się wybór tych, które charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, kurz oraz wodę. Na komfort korzystania z lunety wpływa również jej waga oraz średnica obiektywu. Dobrej jakości sprzęt może być wyposażony w dodatkowe funkcje takie jak dalmierz cyfrowy, żyroskop oraz elektroniczny kompas.

Copyright © 2024 ORACLE Repair. All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes
Scroll Up