Site Overlay

Jak działa noktowizor?

Noktowizor jest dzisiaj bardzo popularnym urządzeniem, szczególnie w wojsku i łowiectwie. Każdy z nas wie, że mamy do czynienia ze sprzętem pozwalającym widzieć w kompletnym mroku, ale nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, w jaki sposób jest to możliwe. A działanie noktowizora (https://epasjonaci.pl/pl/menu/noktowizja-419.html) w teorii jest bardzo proste, o czym zaraz się przekonamy. Przyjrzymy się również jego modelom, ponieważ od czasu odkrycia przeszedł on również szereg modyfikacji i został wielce usprawniony w porównaniu do swojej pierwotnej wersji.

Noktowizja – zasada działania

Najważniejszym elementem każdego noktowizora jest jego wzmacniacz obrazu. Potrafi on wzmocnić natężenie światła ze szczątkowych źródeł do takich wartości, że pozwala to widzieć w ciemności. Do skutecznego działania wystarczy światło cząstkowe, pochodzące z gwiazd, księżyca lub świecącej gdzieś w oddali latarni. Tutaj trafiamy na największy problem noktowizorów, czyli konieczność istnienia w okolicy jakiegokolwiek źródła światła. Bez niego noktowizja nie może działać.

Aby móc korzystać z tego urządzenia w zupełnym mroku, trzeba mu zapewnić sztuczne źródło światła, co zwykle robi się za pomocą wiązki na podczerwień. Można oczywiście użyć czegokolwiek innego, ale ze względów taktycznych powinno to być niewidoczne dla przeciwnika lub zwierzyny. Najstarsze, czyli pierwsze noktowizory nie mogły w ogóle działać bez tego dodatkowego światła. Ich nowsze wersje skutecznie posługują się już opisanym wyżej światłem cząstkowym z otoczenia.

Różne generacje noktowizorów

Jak możemy się domyślić, różnią się one między sobą jakością i ceną. Dla przykładu pierwsza generacja ma możliwość wzmocnienia światłą do 5000 razy. Na pierwszy rzut oka jest to dużo, ale skala zmienia się, kiedy spojrzymy na drugą generację. Pozwala ona dziesięciokrotnie bardziej wzmocnić światło, czyli do 50000 razy, co daje lepszą jakość obrazu i redukuje szumy. Jest to sprzęt do profesjonalnego wykorzystania. Istnieją również jeszcze nowsze generacje, ale nie są one przeznaczone do użytku cywilnego.

Przy współpracy: https://epasjonaci.pl/

Copyright © 2023 ORACLE Repair. All Rights Reserved. | Catch Vogue by Catch Themes
Scroll Up