Mieszkańcy małych domów jednorodzinnych jeszcze powszechniej decydują się na montaż systemu alarmowego. Jaką centralę dobrać do zabezpieczenia takich budynków? Decyzja o montażu systemu alarmowego to duży krok na drodze do zagwarantowania zabezpieczenia sobie oraz własnym bliskim. Na rynku dostępne są narzędzia proste, dedykowane zwłaszcza do ochrony niewielkich domów, budynków jednorodzinnych, domów letniskowych, sklepików lub małych mieszkań czy punktów handlowo-usługowych.
Czemu należałoby zakładać alarm w domku jednorodzinnym?
System alarmowy montowany w Ciechocinku do domu jednorodzinnego jest niewątpliwie bardziej niezbędny, aniżeli w wypadku np. budynków szeregowych. Czemu? Dom wolnostojący niezwykle wielokrotnie usytuowany jest na ustroniu, z dala od pozostałych nieruchomości. Taka lokalizacja dla ewentualnego przestępcy może być atrakcyjna, gdyż prawdopodobieństwo, że stanie on poprzez kogoś zobaczony, jest bardzo niewielkie. Należałoby o tym pamiętać dobierając własny odpowiedni projekt budynku oraz już na czasie budowy, przewidzieć wszelkie konieczne zabezpieczenia.
Zwykły system alarmowy
System alarmowy składa się z kilkudziesięciu składników – centrali alarmowej, czujek oraz czujników, sygnalizatorów, manipulatorów – jakie należy ze sobą złączyć. Służące do tego procesy przechodzą poprzez prawie wszelkie wnętrza. Z tego wynika największy problem z montażem alarmu – nikt nie chce, aby procesy były widoczne, zatem ukrywa się je tak jak w wypadku każdej instalacji elektrycznej – najlepiej pod tynkiem.
Centrala alarmowa
Sercem każdego systemu alarmowego jest centrala, jaka odbiera wszystkie sygnały wychodzące od receptorów. Do jej działań należy przede wszystkim gromadzenie i badanie sygnałów wynikających od czujek alarmowych oraz realizowanie odpowiednich czynności (wywoływanie alarmu). Centrala alarmowa winna też archiwizować wszelkie wydarzenia dotyczące wywołanych alarmów, aktywacji oraz dezaktywacji systemu czy jego usterki.
Do obsługi systemu alarmowego służą narzędzia sterujące, takie jak manipulatory (klawiatury z wyświetlaczem), piloty, karty zbliżeniowe oraz breloki. Zapewniają wytwarzanie oraz dezaktywowanie systemu i zaplanowanie instalacji. Zadaniem narzędzi sterujących jest także przekazanie danych o uruchomieniu alarmu oraz wszelkich wydarzeniach, jakie zobaczył system ostrzegawczy. Manipulator doskonale umieścić w pobliżu drzwi wejściowych czy w garażu, by móc błyskawicznie wydać polecenie centrali alarmowej. Do obsługi instalacji alarmowej może posłużyć też oprogramowanie komputerowe i aplikacje mobilne, dzięki którym można sterować systemem np. poprzez smartfona.